Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Inspirace

Svět, kde překážky neexistují

Tisk E-mail

Chráněná dílna, Sdružení Neratov Chráněná dílna, Sdružení Neratov

Farář Josef Suchár a sociální podnikatel Antonín Nekvinda jsou hlavními postavami neratovského příběhu, který inspiruje doma i v zahraničí. Josefu Suchárovi se podařilo oživit téměř vysídlenou vesnici v Orlických horách a přeměnit ji v turisty vyhledávané místo. A spolu s Antonínem Nekvindou rozšířit místní Sdružení Neratov o úspěšný sociální podnik, který zaměstnává téměř dvě stovky zaměstnanců, z toho tři čtvrtiny s nějakým druhem znevýhodnění. Klíč k úspěchu? Podle Nekvindy: profesionalizace, a to i v případě, že se jedná o neziskovou organizaci nebo sociální podnik.

Přibližujeme vám dobré praxe a inspirativní příběhy z oblasti sociální inkluze. Dnes vám přinášíme pár postřehů z fungování sdružení Neratov, kam jsme se v květnu 2017 vydali na exkurzi. Při naší práci často slýcháme, proč některé věci nejdou. Za téměř deset let činnosti Agentury jsme si ale potvrdili to, jak moc je při řešení složitých problémů důležité hledat alespoň jeden důvod, proč to jde, namísto deseti, proč ne. A o tom je i dnešní článek věnovaný tématu sociálního podnikání.

 

S hendikepem i bez, všichni jsou to lidé, kteří mají co nabídnout

Když přišel na konci devadesátých let farář Josef Suchár s nápadem na opravu místního kostela, někteří lidé to považovali spíše za žert. Nedlouho na to se sem spolu s několika dalšími rodinami přestěhoval a společně začali s obnovou nejen jemu svěřené farnosti a poutního místa, ale i místního života. Farář využil i svých dřívějších zkušeností s prací s lidmi se zdravotním hendikepem a těmto lidem v Neratově nabídl nový domov a spolu s tím i pracovní uplatnění v nově založeném Sdružení Neratov. To bylo původně neziskovou organizací poskytující sociální služby, ale v průběhu času pružně reagovalo na potřeby svých klientů a přeměnilo se do dnešní podoby.

Služby pro okolí jako alfa a omega rozvoje sociálního podniku

Na začátku rozvoje sdružení stály služby, které rozrůstající se komunita potřebovala a které v okolí chyběly. A tak sdružení založilo chráněné bydlení, jídelnu, prádelnu s čistírnou a úklidové služby. Tím se nastartovala jeho základní činnost. Časem se sdružení rozrostlo o chráněné dílny (tkalcovská, šicí, košíkářská, keramická, tiskařská), z nichž výrobky putují do širokého okolí. A pak přišlo rozhodnutí založit sociální podnik, který dnes zahrnuje restauraci a zahradnictví. S dalším rozvojem přišla montážní dílna. Do konce letošníhi roku by měl k bohaté činnosti přibýt ještě pivovar. V Neratově a přilehlých obcích, kam Sdružení rozšířilo své aktivity, jsme tak svědky jakéhosi víceúrovňového zaměstnávání, zajímavé alternativy modelu prostupného zaměstnávání.

Nepodceňujte personální řízení

Antonín Nekvinda, který se k Josefu Suchárovi připojil před sedmi lety a převzal obchodní řízení sociálního podniku, nevsadil jen na potenciál místa, ale také na potenciál lidský. „U každého člověka musíte odhadnout jeho schopnosti, na jakou práci by se nejlépe hodil, co mu nejlépe sedne. Snažím se z každého vytěžit maximum jeho možností. Ale je to těžká personalistická práce,“ říká Antonín Nekvinda a dodává, že každá firma, i ta sociální, potřebuje „personálního“ manažera. Pro každého se tu vždy nějaká práce najde. Jde tedy o to nastavit každému individuálně vhodné pracovní podmínky. Investice do každého jednotlivce se podle Nekvindy vrací několikanásobně.

Sociální podnikání je stále podnikání

Ve chvíli, kdy si podnik vybudoval určité portfolio služeb, mohlo se Sdružení zaměřit na vyhledávání nových příležitostí na trhu. Sdružení pod vedením Nekvindy oslovilo velké firmy s nabídkou spolupráce. „Oni pomůžou dobré věci, my jim dodáme zakázku rychle, kvalitně a cenově výhodně. A lidem, kteří by práci sháněli jen velmi těžko, tím dáme pracovní příležitosti,“ odpovídá Nekvinda na naši otázku, čím firmy přesvědčí, aby do spolupráce šly. Velkou výhodou podniku je právě to, že nespoléhá na chráněný trh ani na dotace. „Do podnikání, i toho sociálního, dáváte své jméno. Je to riziko tak jako každé podnikání. Sdružení Neratov už ale dneska touto zárukou kvality je,“ dodává.

Musí to být prospěšné pro všechny, aby to bylo oboustranně přijímané

Díky rozvoji služeb si do Neratova nacházejí cestu i turisté, kteří zde seženou vše, co potřebují – příjemné a cenově dostupné ubytování a výbornou kuchyni. Profit z činnosti Sdružení tak mají všichni. Lidé, kteří by na pracovním trhu sháněli zaměstnání velmi obtížně, v Neratově našli nejen uplatnění, ale především nový domov. Obec nyní žije a prosperuje. Zaměření se na zajištění pracovních příležitostí a služeb pro lidi, kteří žijí s nějakým znevýhodněním, může být pro strategicky smýšlející obce vhodným nástrojem rozvoje života celé obce, potažmo regionu. Stačí málo. Hledat v lidech potenciál a dát jim příležitost.

 

***

Sdružení Neratov, pod které spadá i sociální podnik, letos oslaví již 25 let své činnosti. Vizí Sdružení je obnova vysídlené vsi a poutního místa s využitím potenciálu, který je v lidech s hendikepem i bez něj, a to pomocí sociálního podnikání a zemědělství, rozvoje kultury, tradic, řemesel a péče o krajinu.

 

Autorky: Lucie Nemešová a Jana Juřicová//]]>